Folia do ogrzewania podłogowego

Folia do ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe zyskuje coraz większą przewagę nad tradycyjnymi instalacjami grzewczymi głównie przez wzgląd na swoje wszechstronne zalety, do których możemy zaliczyć m.in. zwiększony komfort cieplny jak i znaczne oszczędności płynące z utrzymania instalacji. Jednak, aby w pełni wykorzystać zalety podłogówki, trzeba zadbać o jakość materiałów i ich zamontowanie.

Czynnościami przygotowawczymi, przed założeniem właściwej instalacji grzewczej jest przygotowanie podłoża, na którym ma być położone ogrzewanie. Na betonowej wylewce nie powinno być spękań, załamań czy wystających elementów, mogących utrudniać późniejsze rozłożenie rurek. Na odpowiednio przygotowaną wylewkę stropową powinna być z kolei położona folia do ogrzewania podłogowego.

I tutaj rodzi się pytanie, jaka folia jest najlepsza pod ogrzewanie podłogowe. Wielu ekspertów radzi, aby folia do ogrzewania podłogowego była aluminiowa. Działa ona wtedy jak ekran położony pod ogrzewanie podłogowe i odbijający promieniowanie cieplne. Jednak znaczna część osób wskazuje na znikoma wartość odbijania ciepła w warunkach, w których folia jest przykryta jastrychem. Głównym zadaniem, jakie spełnia folia do ogrzewania podłogowego jest izolacja od stropu i zapobieganie niepotrzebnym stratom ciepła. Folia aluminiowa ogrzewania podłogowego wyposażona jest w kolorowy nadruk, zawierający przecinające się linie proste, ułatwiające nanoszenie schematów rozłożenia rurek. Alternatywą są niżej opisane materiały do budowy ogrzewania podłogowego.

Folia do ogrzewania podłogowego Białystok
Folia do ogrzewania podłogowego Białystok

W niektórych przypadkach, szczególnie przy montażu ogrzewania elektrycznego stosuje się maty izolacyjne. Mata izolacyjna pod ogrzewanie podłogowe ma na celu przede wszystkim nie przepuszczać wytwarzanego ciepła, oddając całą produkcję ku górze. Jeszcze innym sposobem na odpowiedni rozprowadzanie ciepła w pomieszczeniu jest zastosowanie specjalnych prefabrykowanych płyt z przyklejoną powłoką aluminiową, w których umieszcza się od razu rury grzewcze. Możesz zamówić je u nas już teraz.

Folia niezbędna jest również na ogrzewanie podłogowe pod panele. Decydując się na położenie na posadzce wykończenia z paneli lub parkietu musimy mieć świadomość, iż drewno jest świetnym izolatorem cieplnym, dlatego też odpowiednie folie są niezbędne, aby ogrzewanie mogło choć w części przekazywać wytworzona energię do pomieszczenia.


Zachęcamy do składania zamówień na folie do podłogówki czy też inne materiały niezbędne przy układaniu ogrzewania podłogowego. Zachęcamy ponadto do lektury pozostałych tekstów na blogu: styropian do ogrzewania podłogowego, pompy ciepła, ogrzewanie podłogowe pod podłogę drewnianą.