montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego

Montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe staje się coraz popularniejszym, sposobem ogrzewania, już nie tylko niektórych pomieszczeń, ale także całych budynków mieszkalnych. Inwestorzy doceniają wygodę oraz komfort cieplny uzyskiwany przy tym sposobie ogrzewania i decydują się na montaż instalacji podłogowych.

montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego
montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego

Podłogówka wodna czy elektryczna?

W momencie wyboru ogrzewania podłogowego stajemy przed kolejnym istotnym wyborem, a mianowicie decyzją czy wybrać montaż wodnego czy elektrycznego ogrzewania podłogowego. Generalnym argumentem odstraszającym inwestorów jest cena elektrycznego ogrzewania podłogowego. Wprawdzie sam montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego nie wymaga niebotycznych nakładów finansowych, ale już jego eksploatacja wiąże się z większymi nakładami finansowymi.

Zalety ogrzewania podłogowego elektrycznego

Jednakże elektryczne ogrzewanie ma także wiele zalet, które w niektórych przypadkach całkowicie deklasują ogrzewanie podłogowe. Maty grzewcze elektryczne sprawdzają się świetnie pod płytki. Szybko się nagrzewają, i szybko mogą oddawać ciepło posadzce i całemu pomieszczeniu. Szczególnie często rozwiązanie to stosuje się w łazienkach, gdzie na niewielkiej powierzchni, ogrzewanie elektryczne daje efekt praktycznie natychmiastowego nagrzania. Osiągnięcie takie samego efektu cieplnego w przypadku ogrzewania wodnego trwa zdecydowanie dłużej.

Ponadto elektryczne ogrzewanie podłogowe nadaje się również pod panele, i w przeciwieństwie do ogrzewania wodnego, jego montaż pod posadzką inną niż z płytek, jest dużo prostszy.

Kable grzewcze go ogrzewania podłogowego nie potrzebują ponadto tak grubych wylewek, jakie niezbędne są przy instalacji wodnej. Umożliwia to montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego w miejscach, w których niemożliwe jest zbyt duże podnoszenie poziomu podłogi.

Wszystkie te zalety świadczą na korzyść elektrycznego ogrzewania podłogowego, które prawidłowo rozplanowane i zamontowane może cieszyć każdego inwestora długotrwałym i bezawaryjnym funkcjonowaniem. Jednakże warunkiem takiego wykorzystywania instalacji, jest prawidłowo zaplanowany schemat ogrzewania podłogowego elektrycznego.

Zobacz również: styropian do ogrzewania podłogowego, folia do ogrzewania podłogowego