ogrzewanie podłogowe pod pompę ciepła

Ogrzewanie podłogowe pod pompę ciepła

Pompa ciepła jest źródłem ciepła najlepiej pracującym przy niewysokich temperaturach w instalacji grzewczej. Z obecnie dostępnych systemów instalacji grzewczych tylko podłogówka jest w stanie wydajnie pracować na niskich temperaturach, jednocześnie zapewniając wystarczający komfort cieplny użytkownikom.

Ogrzewanie podłogowe pod pompę ciepła

Współpraca pompy ciepła z podłogówką daje najlepsze rezultaty, gdyż największa wydajność pompy ciepła pojawia się w momencie pracy na niewysokich temperaturach wody, stanowiącej serce systemu grzewczego budynku. Przy klasycznych instalacjach grzewczych, grzejniki ścienne zazwyczaj zasilane są temperaturami wody od 55°C do 75°C. Optymalna temperatura na jakiej powinna pracować pompa ciepła to 55°C dla grzejników i 35°C dla podłogówki. Zasadniczo ogrzewanie podłogowe, aby uzyskać komfort cieplny w pomieszczeniach, czyli aby ogrzać powietrze do około 20°C, musi pracować na temperaturze podłogi od 26°C do 28°C. Jest więc to znacznie poniżej norm dla pompy ciepła.

ogrzewanie podłogowe pod pompę ciepła
ogrzewanie podłogowe pod pompę ciepła

Jednocześnie trzeba pamiętać, że im niższa temperatura, tym wyższa wydajność i na odwrót. Niższe temperatury uzyskiwane przez ogrzewanie podłogowe, będą oznaczały lepsze dopasowanie pod pompę ciepła, a wiec lepszą wydajność tej ostatniej. Z kolei im większa jest temperatura zasilania, tym wyższe okazują się wskaźniki zużycia energii elektrycznej, potrzebnej do podtrzymania pracy pompy ciepła oraz wyższe koszty eksploatacji samej pompy.

Czy jest alternatywa?

Jeśli koniecznie chcemy uniknąć rozwiązania takiego jak połączenie pompy ciepła z podłogówką, możemy obniżyć temperaturę wody, jaką zasilamy grzejniki ścienne do 35-45°C. Rozwiązanie to ma jednak swoje wady, gdyż jednocześnie konieczne jest zwiększenie powierzchni grzewczej, aby móc uzyskać zwiększenie mocy grzewczej. Najczęściej wpływ na rozwiązania łączące pompę ciepła z instalacją grzejnikową mają koszty założenia instalacji płaszczyznowej. Z tego samego względu robione są także instalacje mieszane łączące instalację podłogową z tradycyjnymi grzejnikami, co wymaga zastosowania buforowania, pompowych grup mieszających i innych mało wygodnych w montażu i obsłudze instalacji.

Najlepszym rozwiązaniem pozostaje więc ogrzewanie podłogowe dostosowane pod pompę ciepła. Uzyskujemy dużą powierzchnię grzewczą, zasilaną bardzo niska temperaturą przy zachowaniu odpowiedniej temperatury pomieszczeń.

Darmowa wycena ogrzewania podłogowego Białystok

Jeśli planujesz instalację ogrzewania podłogowego i chcesz wiedzieć ile to kosztuje, to skontaktuj się z nami! Nasi eksperci specjalnie dla Ciebie sporządzą darmową wycenę ogrzewania podłogowego skrojoną pod Twoje potrzeby! Nie zwlekaj i wypełnij nasz formularz kontaktowy!