Pompy ciepła Białystok

Pompy ciepła

W czasie gdy większość krajów w tym i Polska mierzy się z problemem smogu warto poszukać nowoczesnych technologii ogrzewania naszych domostw, które są zarazem w miarę tanie w eksploatacji oraz ekologiczne i dbające o środowisko. Dobrą i co raz bardziej popularną alternatywą ogrzewania stają się pompy ciepła, które mogą zastąpić z powodzeniem ogrzewanie olejowe, gazowe i elektryczne. Na pewno dużą zaletą pompy ciepłą jest oszczędność. Ilość zaoszczędzonej energii uzależniona jest od powierzchni grzewczej, ale mniej więcej można określić że na 1 kWh zużytej energii elektrycznej pompa ciepła dostarczy nam 4 kWh ciepła. Podobne oszczędności możemy zaobserwować jeśli posiadamy instalację gazową. Pompy ciepła działają na podobnej zasadzie jak klimatyzatory albo lodówki w naszych domach. Wszystkie te urządzenia działają na zasadzie przenoszenia chłodnego lub ciepłego powietrza z tą różnicą, że w lodówce przenoszone jest zimne powietrze, a produktem ubocznym jest ciepłe powietrze. Natomiast w pompie ciepła głównym produktem jest oczywiście ciepło a ubocznym chłodzenie.

Jeśli już dokonaliśmy zakupu pompy ciepła to na pewno nie będziemy mieli większego problemu z jej montażem. Pompy ciepła ze względu na swoje gabaryty możemy zainstalować w mieszkaniu w bloku, domku na peryferiach miasta itp. Dodatkową zaletą jest to, że przy pompie ciepła nie potrzeba miejsca na składowanie opału czy zbiornika na olej lub gaz. Nie musimy również martwić się o nasze bezpieczeństwo i naszych domowników. W przypadku użytkowania pomp ciepła nie ma zagrożenia zaczadzeniem czy wybuchem.

Co jeszcze dają nam pompy ciepła poza oszczędzaniem energii?

Przede wszystkim duży komfort. Po montażu w zasadzie nie robimy już nic. Pompy ciepła są całkowicie bezobsługowe nie musimy zbierać opały, rozpalać paleniska itd. Jednym naszym zadaniem będzie regularne opłacanie rachunków i okresowe przeglądy działania pompy. Sama pompa nie zajmuje zbyt wiele miejsca i są wielkości lodówki czy jakiegoś mniejszego kotła grzewczego. Do pomp ciepła doprowadzamy obwód grzewczy i obwód wymiennika, a ponadto jeśli nasza pompa ma możliwość podgrzewania wody użytkowej to będziemy potrzebować jeszcze jedną parę przewodów.

Pompa ciepła Białystok
Pompa ciepła Białystok

Kolejną zaletą jest korzystny wpływ na środowisko. Osoby doceniające ekologie na pewno pochwalą pompy ciepła za redukcję emisji szkodliwego dwutlenku węgla. W dobie kiedy wszyscy zmagamy się z problemem zanieczyszczeń i smogu.

Po zaletach przyszedł czas na minusy. Jednym z nich jest na pewno koszt zakupu i montażu. Uzależniamy się też w pewnym stopniu od energii elektrycznej wart wiec się jednak ubezpieczyć o drugim alternatywnym źródle energii jak kominek czy jakiś akumulator.


Jeśli pragniesz zainstalować pompę ciepła lub kompatybilną z nią instalacje podłogówki, by zaoszczędzić na ogrzewaniu, skontaktuj się z naszym biurem. Zapewnimy wszelkie materiały montażowe, a także samą usługę montażu. Inne interesujące tematy: dom bez grzejników, ogrzewanie podłogowe pod podłogę drewnianą.