Zalety ogrzewania podłogowego

Bardzo popularnym sposobem na ogrzewanie domów staje się ogrzewanie podłogowe. Montaż podłogówek szturmem zdobywa popularność na ogrzewanie naszych pomieszczeń domowych. Dlatego jeśli stoimy przed wyborem sposobu ogrzewania naszych mieszkań, warto sprawdzić czym jest i jakie zalety ma ogrzewanie podłogowe.

Na szczęście, aby pozwolić sobie na montaż ogrzewania podłogowego, niekoniecznie musimy mieć do czynienia z budową domu, czy jego projektowaniem. Jeśli zamiast mokrego systemu ogrzewania podłogowego, wybierzemy podłogówkę w suchej zabudowie, będziemy mogli ją zastosować nawet w starym domu, czy na piętrze, której normalnie nie można byłoby użyć.

Montaż ogrzewania podłogowego

Na montaż podłogówki składają się rury umieszczone w kilku specjalnie przygotowanych warstwach wylewki. Rury te umieszczone zostają na warstwie przeciwwilgociowej, folii i styropianie. Za sterowanie układem ogrzewania podłogowego odpowiada specjalnie zamontowany rozdzielacz. Dzięki temu rozwiązaniu wszystkie elementy grzewcze zostają ukryte pod podłogą, a co za tym idzie mamy pełną swobodę aranżowania naszych pomieszczeń. Ten system montażu ogrzewania podłogowego znakomicie sprawdza się połączeniu z kotłami kondensacyjnymi i pompami ciepła.

Oczywiście takie prace pociągają za sobą nieco wyższe koszty niż tradycyjna instalacja grzewcza. Jednak jeśli zdecydujemy na montaż ogrzewania podłogowego to w bardzo szybkim czasie jego koszty na pewno się zwrócą.

Zalety ogrzewania podłogowego
Zalety ogrzewania podłogowego

Oszczędność ogrzewania podłogowego wynika z paru kwestii. Przede wszystkim powierzchnią grzewczą staje się cała podłoga, a na jej ogrzanie potrzeba o wiele mniej energii. Warto wspomnieć, że nawet kilkanaście godzin po wyłączeniu się ogrzewania podłoga jest cały czas ciepła. Miło jest przecież wejść na ciepłą podłogę po przyjściu z zimowej zawieruchy czy po relaksującej kąpieli. Dodatkowym wpływ na oszczędność działania naszej podłogówki może mieć instalacja termostatu, który będzie sterował temperaturą wewnątrz pomieszczeń.