Ogrzewanie podłogowe pod podłogę drewnianą

Ogrzewanie podłogowe pod podłogę drewnianą

W krajach Europy Zachodniej i innych wysoko rozwiniętych krajach już od lat wykorzystuje się deski i panele jako wykończenie podłogówki. W Polsce inwestorzy dopiero powoli się do tego przekonują. Wybierajmy w tym celu materiały dobrej jakości, o niskim oporze cieplnym, właściwej konstrukcji i stabilności, które nie ulegną rozsychaniu, a w podłodze nie pojawią się szczeliny. Potrzebujemy materiału o niskim współczynniku kurczenia i dobrej higroskopijności.

Ważne zagadnienie – opór cieplny materiału wykończeniowego podłogę

Każdy materiał, którym wykończymy podłogę na ogrzewaniu płaszczyznowym będzie stawiał jakiś opór cieplny – jeden mniejszy, drugi większy. Poleca się dobór materiałów z niższym oporem cieplnym, by dobrze przekazywały ciepło do pomieszczenia i gwarantowały odpowiedni komfort cieplny dla użytkowników.

Istotne jest to, że wybierając odpowiedni materiał (deskę czy też panel lub inną podłogę) zapewniamy sobie również zmniejszone zużycie energii cieplnej, a co za tym idzie – również kosztów całkowitego ogrzewania domu. W połączeniu z odpowiednim systemem grzewczym (łatwo sterowalna i dopasowaną do wymogów domowników podłogówką oraz ekonomicznym źródłem ciepła, jakim jest na przykład pompa ciepła), taki rodzaj wykończenia może się świetnie sprawdzić. Deska powinna posiadać stabilną konstrukcję, odpowiednią grubość, liczbę warstw, ale jednak z możliwością późniejszego cyklinowania. Ważnym aspektem jest też posiadanie wszelkich atestów i gwarancji producenckich.

Ogrzewanie podłogowe pod podłogą drewnianą, czyli jaką?

Internauci często wyszukują deski barlineckiej nadającej się pod ogrzewanie podłogowe. Ta deska i jej odpowiedniki produkowane przez różne polski i zagraniczne firmy współgra z zasadami determinującymi montaż ogrzewania płaszczyznowego. Jest odporna na zmiany wilgotności, a także temperatur. Podobnie do niektórych systemów ogrzewania podłogowego (lekka i łatwa w montażu podłogówka w suchej zabudowie), pozwala na samodzielną instalację. Warto sprawdzać tego typu informacje zamieszczane na opakowaniach poszczególnych rodzajów wykończenia podłogi – nie każdy rodzaj deski, panela, a nawet płytek nada się na podłogówkę.

Ogrzewanie podłogowe pod podłogę drewnianą Białystok
Ogrzewanie podłogowe pod podłogę drewnianą Białystok

Jest to jeden z najbardziej rozpoznawanych materiałów wykończeniowych spośród desek czy też paneli do wykończenia podłogówki. Inwestorzy decydują się też na układanie innej podłogi z desek na ogrzewaniu podłogowym, wymienić tu można chociażby drewno egzotyczne (merbau, teak, doussie oraz jatoba), a z rodzimych gatunków – dąb. Powinniśmy uważać z sucipirą, a także akacją, natomiast specjaliści standardowo odradzają kładzenie twardych klonów kanadyjskich i buków.

Jak przygotować posadzkę przed montażem desek?

Jeśli wybieramy wodna podłogówkę w systemie mokrym – z betonową posadzką, to trzeba ją odpowiednio wcześniej przygotować przed montażem jakiegokolwiek wykończenia drewnianego. Chodzi tutaj oczywiście o tak zwane „wygrzewanie” wylewki anhydrytowej lub betonowej, by osiągnęły one wymaganą w normach wilgotności. W przypadku posadzki betonowej jest to zakres od 1,8%, natomiast jeśli zastosowano podłogę anhydrytową, to obowiązuj norma 0,3%. Problemu tego nie ma, kiedy padnie decyzja o montażu ogrzewania podłogowego w zabudowie suchej, bez konieczności kładzenia wylewki.

To o czym należy dodatkowo pamiętać, to fakt, że podłoga nie powinna być nie cieplejsza niż 20º C w momencie montażu deski, a w pomieszczeniu – minimum 18º C. Stan taki ma się utrzymywać do trzech dni po ułożeniu desek. Następnie należy stopniowo podnosić temperaturę do wcześniej ustalonej i optymalnej dla użytkownika. Postępujemy tak, by nie wypaczyć materiału wykończeniowego podłogi i zapewnić jego jak najdłuższe i bezawaryjne użytkowanie.


Z naszej strony możesz liczyć na pełne wsparcie techniczne, darmową wycenę ogrzewania, dostarczanie poszczególnych elementów / materiałów do montażu podłogówki przez profesjonalne firmy instalacyjne, a także przez prywatne osoby pragnące sprawdzić swe siły w samodzielnym montażu ogrzewania podłogowego. Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej.

Tematy, które mogą Cię zainteresować: dom z dużą kotłownią, ekonomiczne ogrzewanie domu jednorodzinnego.